Hervay Ügyvédi Iroda - Kreatív jogi megoldások minden helyzetre

~ Budapesten, Gödöllőn és Online ~

Kérjen konzultációs időpontot! +36 30 914 18 91

Általános szabályok

Az ember halálával hagyatéka mint egész száll az örökösre, ez az öröklés. Örökölni törvény vagy végintézkedés (végrendelet) alapján lehet.

Ha az örökhagyó nem hagyott hátra végrendeletet, vagy nem minden vagyonára végrendelkezett, az öröklést a törvény határozza meg.

A törvényes öröklés rendje szerint, az örökhagyó egyenesági hozzátartozói (leszármazói és felmenői) közül, elsősorban a leszármazóit illeti meg az öröklés joga.  Elsődlegesen tehát az örökhagyó gyermekei örökölnek egyenlő arányban. Az örökbefogadott gyermek vér szerinti leszármazóként örököl, aki emellett - a titkos örökbefogadást kivéve - a vér szerinti rokonai után is örökölhet. A kiesett (pl. elhunyt) gyermek helyett a rá eső részt az ő gyermekei öröklik. Ha leszármazó nincs, a házastárs örököl. Ha sem leszármazó, sem házastárs nincs, akkor kerül sor a felmenők öröklésére, tehát elsősorban a szülök, azok hiányában a nagyszülők, ill. további felmenők öröklésére. Egyenesági hozzátartozók és házastárs hiányában az oldalági rokonok, azaz a testvérek és azok leszármazói örökölnek.

Ha – az örökhagyó végrendelete alapján – nem az örökhagyó leszármazója (gyermeke, unokája stb.) a törvényes örökös, az örökhagyóra valamelyik felmenőjéről (szülőjétől, nagyszülőjétől stb.) öröklés vagy ingyenes juttatás (pld. ajándékozás) útján hárult vagyontárgy ági öröklés alá esik. Vagyis az örökhagyó legközelebbi felmenője, a szülő örökli azokat a vagyontárgyakat, amelyek róla, vagy az ő  felmenőjéről hárultak az örökhagyóra. A kieső szülő helyén leszármazói a törvényes öröklés általános szabályai szerint örökölnek. Ha sem öröklésre jogosult szülő, sem szülői leszármazó nincs, az örökhagyó távolabbi felmenője örökli azt a vagyontárgyat, amely róla vagy felmenőjéről hárult az örökhagyóra. A szabályok nem vonatkoznak azokra a vagyontárgyakra, amelyek az örökhagyó halálakor már nincsenek meg, amelyek az ági vagyontárgy helyébe léptek vagy annak az értékén vásárolták őket. Tizenöt évi házasság vagy bejegyzett élettársi kapcsolat után a túlélő házastárssal vagy bejegyzett élettárssal szemben a szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgyakra ági öröklés címén nem lehet igényt támasztani. Az ági vagyontárgyat természetben kell kiadni. Ha ez célszerűtlennek mutatkozik, a bíróság elrendelheti a vagyontárgy értékének pénzbeli kiegyenlítését.

A házastársat, bejegyzett élettársat haszonélvezeti jog illeti meg mindarra a vagyonra, amelyet egyébként nem ő örököl. Ez az özvegyi jog. Új házasság, illetve bejegyzett élettársi kapcsolat esetén az özvegyi jog megszűnik. A leszármazók kérhetik a haszonélvezeti jog korlátozását, ez azonban csak olyan mértékű lehet, hogy a korlátozott haszonélvezet még biztosítsa az özvegy szükségleteit.

Ha több leszármazó közösen örököl, mindegyik köteles a hagyaték értékéhez hozzászámítani annak az ingyenes adománynak az értékét, amelyben őt az örökhagyó életében részesítette, feltéve hogy a hozzászámítást az örökhagyó kikötötte, vagy a körülményekből arra lehet következtetni, hogy a juttatást a hozzászámítás kötelezettségével adta (osztályrabocsátás). Ha ugyanis több gyerek fejenként egyenlő részben örököl, nem jelent valódi egyenlőséget, ha valamelyikük korábban ingyenes juttatásban részesül. Az osztályrabocsátás úgy történik, hogy a kapott adományok értékét hozzá kell számítani a hagyatékhoz, az így kapott összértéket kell felosztani az örökösök között. A megadományozott örökös részéből le kell vonni az osztályrabocsátott értéket, és a maradékot kapja meg örökségként.

Az ági öröklés szabályai nem terjednek ki

a)      arra az ági vagyontárgyra, amely az örökhagyó halálakor már nincs meg;

b)      az ági vagyontárgy helyébe lépett vagy az ági vagyontárgy értékén vásárolt vagyontárgyra;

c)      a szokásos mértékű ajándékra.


Az örökhagyó halálakor meg nem levő (átruházott, veszendőbe ment, felélt stb.) ági vagyontárgy pótlásának vagy értéke megtérítésének nincs helye.

Tizenöt évi házasság vagy bejegyzett élettársi kapcsolat után a túlélő házastárssal vagy bejegyzett élettárssal szemben a szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgyakra ági öröklés címén nem lehet igényt támasztani.

Az ági vagyontárgyat természetben kell kiadni. Ha a természetben való kiadás célszerűtlennek mutatkozik, a bíróság az ági vagyontárgy értékének pénzbeli kiegyenlítését rendelheti el.

Örökléssel kapcsolatos jogkérdésével irodánkhoz online tanácsadói rovatunkon keresztül is fordulhat.

Jogi képviseletre, megbízható ügyvédre van szüksége?

Kérjen konzultációs időpontot a +36 30 914 18 91-as telefonszámon.