Célja az adós társaság jogutód nélküli megszűntetése és a vagyonának a hitelezők közötti, a törvényben foglalt szigorú rangsor alapján történő felosztása.
Fontos megjegyezni, hogy – néhány speciális esettől eltekintve – az adós felszámolása iránti kérelem cask akkor nyújtható be, ha a követelés összege (kamatok és járulékok nélkül számítva) meghaladja a 200 000 forintot.
Ha a felszámolási eljárás az adós, a hitelező vagy a társaság végelszámolójának kérelmére indul, az eljárás során a felek jogi képviselete kötelező. Ha a felszámolási eljárás megindítását a hitelező kéri, a kérelemben meg kell nevezni az adós tartozásának jogcímét, a lejárat (esedékesség) időpontját és annak rövid ismertetését, hogy az adóst miért tartja fizetésképtelennek. Az adós köteles az értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül a bíróságnak nyilatkozni arról, hogy a kérelemben foglaltakat elismeri-e. A hitelező a felszámolási eljárás iránti kérelem benyújtásával egyidejűleg vagy azt követően a felszámolás kezdő időpontjáig kezdeményezheti, hogy a bíróság az adós gazdálkodásának felügyeletére a felszámolói névjegyzékből ideiglenes vagyonfelügyelőt rendeljen ki, egyes esetben a bíróság hivatalból kirendeli. Ezt követően az adós cég vezetője az ideiglenes vagyonfelügyelő jóváhagyásával köthet szerződéseket.
A bíróság az adós kérelmére a tartozás kiegyenlítésére legfeljebb 45 napos határidőt engedélyezhet.
A bíróság az adós felszámolását végzéssel elrendeli, ha az adós fizetésképtelenségét állapítja meg. A bíróság a felszámolást elrendelő végzést az eljárás lefolytatására irányuló kérelem beérkezését követő 60 napon belül hozza meg. A bíróság haladéktalanul kirendeli a felszámolót. A felszámolás kezdő időpontjában a gazdálkodó szervezet valamennyi tartozása esedékessé válik, a pénztartozások után az eredeti lejárati időig szerződéses kamat, késedelmi kamat és késedelmi pótlék, továbbá pótlék és bírság jellegű követelés érvényesíthető.
A hitelezői igényt a követelés esedékessé válását követő 40 napon belül kell a felszámolónak bejelenteni, aki nyilvántartásba veszi. A 40 napon túl, de 180 napon belül bejelentett követeléseket a felszámoló akkor elégíti ki, ha az kötelezően kielégítendő tartozások kiegyenlítése után van rá vagyoni fedezet.
Mivel a felszámolási eljárás végén az adós társaság jogutód nélküli megszűnéséről határoznak, a hitelező által egy egyébként vagyoni helyzetét tekintve fizetőképes adós ellen benyújtott kérelem gyakran az adós társaság fizetési hajlandóságához vezet, mivel az adós csak úgy szabadulhat meg a felszámolásának veszélye alól, ha teljesíti a hitelező jogos követelését.
A felszámolási eljárás megindításának feltétele az eljárási illeték és közzétételi költségtérítés megfizetése. Jogi személyiséggel rendelkező gazdálkodó szervezetek (pl.: kft., rt.) felszámolási eljárásának illetéke 80 000 forint, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezet (pl.: bt.) esetében pedig 30 000 forint.
Felszámolási eljárással kapcsolatos jogkérdésével irodánkhoz online tanácsadói rovatunkon keresztül is fordulhat.