Hervay Ügyvédi Iroda - Kreatív jogi megoldások minden helyzetre

~ Budapesten, Gödöllőn és Online ~

Kérjen konzultációs időpontot! +36 30 914 18 91

A haszonélvezet

Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja és hasznait szedheti, de annak gyakorlását harmadik személynek akár át is engedheti.

A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát csak annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező ezekkel nem él. A haszonélvezet személyhez kötött jogosultság, nem lehet sem örökölni, sem másra átruházni. Korlátozott időre és legfeljebb a jogosult élete végéig állhat fenn, azonban a dolog tulajdonosának személyében beállott változásra tekintet nélkül fennmarad.

A haszonélvező jogának gyakorlásában a rendes gazdálkodás szabályai szerint köteles eljárni. Viseli a dolog fenntartásával járó terheket; terhelik azok a kötelezettségek, amelyek a dolog használatával kapcsolatosak, és köteles viselni a dologhoz fűződő közterheket; a rendkívüli javítások és helyreállítások viselése a tulajdonos kötelezettsége. A tulajdonos jogosult a haszonélvezet gyakorlását ellenőrizni. Ha a haszonélvező a dolgot rendeltetésének meg nem felelő módon használja, rongálja, veszélyezteti, és a tulajdonos tiltakozása nem vezetett eredményre, a tulajdonos biztosítékot követelhet, ha a haszonélvező ennek nem tesz eleget, a bíróság a tulajdonos kérelmére a haszonélvezeti jog gyakorlását biztosíték adásáig felfüggesztheti.

A haszonélvezet keletkezhet szerződéssel, jogszabályi rendelkezés folytán (tipikusan a túlélő házastárs ún. özvegyi haszonélvezeti joga), illetve bírósági vagy hatósági határozattal.  Ingatlanra vonatkozó haszonélvezeti jogot az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyezni.  Haszonélvezettel terhelt ingatlan eladására csak úgy kerülhet sor, ha a haszonélvező írásban lemond haszonélvezeti jogáról és hozzájárul annak ingatlan-nyilvántartásból való törléséhez (ezt az adásvételi szerződésben kell feltüntetni), ellenkező esetben az ingatlan csak a haszonélvezeti joggal terhelten (vagyis csökkentett áron) értékesíthető (ezt a tényt szintén tartalmaznia kell az adásvételi szerződésnek).

Gyakran előfordul, hogy a szülők lakást vásárolnak a gyereküknek, de bizonyos fokú ellenőrzést szeretnének gyakorolni az ingatlan felett, ilyenkor az adásvételi szerződésben haszonélvezeti jogot alapítanak. Az ingatlant ezután beleegyezésük nélkül eladni szinte lehetetlen, hiszen ha nem mondanak le ezen joguk a gyakorlásáról akkor az ingatlan vásárlójának "velük együtt” kellene az ingatlant megvennie. Erre azonban igen ritkán van csak példa.

Haszonélvezettel kapcsolatos jogkérdésével irodánkhoz online tanácsadói rovatunkon keresztül is fordulhat.

Jogi képviseletre, megbízható ügyvédre van szüksége?

Kérjen konzultációs időpontot a +36 30 914 18 91-as telefonszámon.