A bérbeadó szavatol azért, hogy a dolog az átadásakor és a bérlet teljes fennállása alatt is alkalmas a rendeltetésszerű használatra (kellékszavatosság), valamint azért, hogy a bérlő a jogait a szerződés tartama alatt háborítatlanul gyakorolhassa (jogszavatosság). A bérlő a dolgot rendeltetésének és a bérleti szerződésnek megfelelően használhatja és felel minden olyan kárért, amely a rendeltetésellenes vagy szerződésellenes használat következménye. A dolog fenntartásával járó kisebb kiadásokat a bérlő, a többi kiadást, valamint a dologgal kapcsolatos közterheket a bérbeadó viseli. A bérlő a dologra fordított szükséges kiadásainak megtérítését követelheti.
A bérleti szerződés megszűnése:
- határozott idejű bérleti szerződés esetén a szerződésben megállapított idő elteltével;
- a szerződésben meghatározott körülmények bekövetkeztével;
- ha dolog elpusztul;
- bérfizetés elmulasztása esetében azonnali hatállyal;
- felmondással (15 nap felmondási idő)
A bérlet megszűnése után a bérlő köteles a dolgot visszaadni.
A bérleti szerződések közül legtipikusabbnak a lakásbérlet tekinthető, amely érvényességéhez annak írásba foglalása szükséges. Bár jogszabály nem írja elő, hogy ügyvéd vagy közjegyző igénybevétele kell, mindenképpen javasolt, hiszen számos későbbi probléma előzhető meg azzal, ha a felek kellő ismeretek birtokában kötnek szerződést.
Néhány példa:
- Első átadáskor, illetve a szerződés megszűntekor közös bejárás, állapot pontos rögzítése az esetleges szerződésszegés bizonyítására (rongálás, „lelakás”, berendezési tárgyak eltulajdonítása).
- Ha a szerződés megkötésékor ügyvéd közreműködött, alappal feltételezheti a bérlő, hogy nemfizetése esetén jogi segítséget fog igénybe venni a bérbeadó, ez kellő visszatartó erő lehet.
- Kevesen tudják, de abban az esetben, ha a bérlő nem fizet, de a lakást nem hagyja el, a magyar jogrendszer a bérlőt (ún. birtokon belül lévőt) védi!
- A szerződésnek közjegyző által közokiratba foglalása az abban foglaltakat szerződésszegés esetén azonnal végrehajthatóvá teszi.
- Szintén kevésbé közismert, hogy az ingatlan bérbeadóját (albérletbe adóját) a hátralékos bér és járuléka erejéig a bérlő bérlemény területén levő vagyontárgyain zálogjog illeti meg.
- A bérbeadás után a magánszemély bérbeadót is adófizetési kötelezettség terheli.
Bérleti szerződéssel kapcsolatos jogkérdésével irodánkhoz online tanácsadói rovatunkon keresztül is fordulhat.