A kérelmet az ügyvéd elektronikus úton küldi meg a Magyar Országos Közjegyzői Kamarának, amely azt – a díj beérkezése után – a kijelölt közjegyzőhöz továbbítja. A közjegyző a feltételek teljesülése esetén a fizetési meghagyást a kérelem beérkezését követő 3 munkanapon belül kibocsátja, és papír alapon, postai úton küldi meg az adósnak.
A közjegyző eljárásának a fizetési meghagyás kibocsátása körében ugyanaz a hatálya, mint a helyi bíróságnak. A közjegyző által hozott végzés azonos erejű, mint a helyi bíróság végzése. A fizetési meghagyás kibocsátására valamennyi közjegyző az ország egész területére általános illetékességgel rendelkezik.
A fizetési meghagyás kibocsátásának feltételei:
Kizárt a fizetési meghagyásos eljárás, és a követelést csak polgári (vagy munkaügyi) per útján lehet érvényesíteni:
- ha a kötelezettnek nincs ismert belföldi lakóhelye, vagy tartózkodási helye, illetve székhelye vagy képviselete;
- ha a munkaviszonyból (közalkalmazotti, köztisztviselői stb. jogviszonyból) származó követelés a jogviszony keletkezése, módosulása, megszűnése, vagy a jogviszony vétkes megszegése miatt alkalmazott jogkövetkezmény, vagy fegyelmi jogkövetkezmény;
- továbbá nem érvényesíthető ilyen módon a négyszázmillió forintot meghaladó követelés, kivéve, ha részletekben történik az érvényesítése.
A jogosult nem indíthat pert, csak fizetési meghagyással érvényesítheti igényét, ha a követelés az 1.000.000.- Ft pertárgyértéket (tőkeösszeget) nem haladja meg, feltéve hogy
- a kötelezettnek van ismert belföldi lakóhelye vagy tartózkodási helye, illetve székhelye vagy képviselete (azaz idézési címe) és
- a pénzkövetelés nem munkaviszonyból (közalkalmazotti, közszolgálati stb. jogviszonyból) ered.
Ha a kötelezettnek nincs belföldi idézési címe, akkor 1 millió forint alatti követelést is csak perben lehet vele szemben érvényesíteni.
Ha a követelés munkaviszonyból ered, és nincs eleve kizárva a fizetési meghagyásssal érvényesíthető pénzkövetelési körből, akkor a jogosult ilyen kis pertárgy érték esetében is szabadon választhat a fizetési meghagyásos eljárás és a peres eljárás között.
Minden más esetben a pénz fizetésére irányuló, lejárt követelés fizetési meghagyás útján is érvényesíthető, nem feltétlenül kell tehát a jogosultnak peres eljárást indítania, de választhatja az igényérvényesítésnek azt az útját is.
Ellentmondás
A fizetési meghagyás elleni jogorvoslat - az ellentmondás. A fizetési meghagyás ellen fellebbezésnek nincs helye, hanem a fizetési meghagyás kézbesítésétől számított 15 napon belül a kötelezett a kibocsátott fizetési meghagyással szemben a közjegyzőnél ellentmondással élhet. Az elkésett vagy nem megfelelő tartalmú ellentmondást a közjegyző elutasítja.
A kellő időben előterjesztett ellentmondás folytán a fizetési meghagyásos eljárás – az ellentmondással érintett részben – perré alakul át. A jogosultnak a peres eljárás illetékét le kell rónia és az ügyre vonatkozó részletes tényállításait elő kell adnia, illetve bizonyítékait elő kell terjesztenie, mert ellenkező esetben a bíróság a pert megszünteti.
A fizetési meghagyás jogerőre emelkedése
Ha a fizetési meghagyást ellentmondással határidőn belül nem támadták meg, vagy az ellentmondást a közjegyző elutasította, a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik, és azonnal végrehajthatóvá válik.
A fizetési meghagyásos eljárásban fizetendő díjak
A fizetési meghagyásos eljárás díja a követelés 3%-a, de legalább 5000 forint és legfeljebb 300 000 forint.
Az eljárási díjat - főszabály szerint - a jogosult az eljárás megindításakor köteles megfizetni, és azt majd a jogerős fizetési meghagyás alapján a kötelezettnek kell viselnie.
A kérelmező – vagyoni-jövedelmi helyzetére hivatkozással – a fizetési meghagyásal együtt személyi költségfeljegyzési jog iránti kérelmet is előterjeszthet, amely alapján mentesülhet az eljárás díjának előzetes megfizetése alól.
Szintén díjköteles (a fizetési meghagyás kibocsátásán túl) a jogerős fizetési meghagyás alapján történő végrehajtás elrendelése. Ennek mértéke a díjalap 1%-a, de legalább 5000 forint, legfeljebb 150 000 forint. A végrehajtási díjat a végrehajtást kérő előlegezi és az adós viseli, mivel azt végrehajtási költségként kell behajtani.
Fizetési meghagyással kapcsolatos jogkérdésével irodánkhoz online tanácsadói rovatunkon keresztül is fordulhat.