Hervay Ügyvédi Iroda - Kreatív jogi megoldások minden helyzetre

~ Budapesten, Gödöllőn és Online ~

Kérjen konzultációs időpontot! +36 30 914 18 91

Végrendelet

A végintézkedésnek három módja lehetséges: végrendelet, az öröklési szerződés és a halál esetére szóló ajándékozás. A hétköznapi életben végintézkedésen végrendelet tételét értjük, ez egyértelműen a végintézkedés legismertebb és leggyakoribb formája.

A végrendelet törvény által elismert típusai:

- a közvégrendelet,
- az írásbeli magánvégrendelet, és
- a szóbeli végrendelet.

Végrendelkezni csak személyesen lehet. Korlátozottan cselekvőképes személy csak közvégrendeletet tehet; végrendelete érvényességéhez sem a törvényes képviselő hozzájárulása, sem a gyámhatóság jóváhagyása nem szükséges. A vak, az írástudatlan, továbbá az, aki olvasásra vagy nevének aláírására képtelen állapotban van, írásbeli magánvégrendeletet nem tehet. Két vagy több személynek bármilyen alakban ugyanabba az okiratba foglalt végrendelkezése érvénytelen.

A végrendelet érvénytelenségére, illetőleg hatálytalanságára csak az hivatkozhat, aki az érvénytelenség, illetőleg a hatálytalanság megállapítása esetében maga örököl vagy tehertől mentesül. A végrendelet érvénytelenségének, illetőleg hatálytalanságának megállapítására irányuló igényét a jogosult bármikor érvényesítheti.

Közvégrendeletet közjegyző vagy bíróság előtt lehet tenni. Alaki érvényességére a közjegyzői okiratok érvényességét szabályozó rendelkezések irányadók.

Nem lehet érvényesen közvégrendeletet tenni olyan személy előtt, aki a végrendelkezőnek vagy a végrendelkező házastársának, bejegyzett élettársának hozzátartozója, gyámja vagy gondnoka. Érvénytelen az a juttatás, amely a közvégrendelet tételében közreműködő személy, valamint ennek hozzátartozója, gyámja, gondnoka, gyámoltja vagy gondnokoltja javára szól.

Az írásbeli magánvégrendeletet csak olyan nyelven lehet érvényesen tenni, amelyet a végrendelkező ért, és amelyen írni, illetőleg olvasni tud. Az írásbeli magánvégrendeletet a végrendelkező akár maga írhatja, akár mással írathatja (a gépírás akkor sem számít saját írásnak, ha magától a végrendelkezőtől származik).

Az írásbeli magánvégrendelettel szemben támasztott alapvető követelmények:

a)     a végrendeleti minőségnek, keltének helye és ideje magából az okiratból ki kell, hogy tűnjön,
b)     a végrendelkező
         -  elejétől végig maga írja és aláírja; vagy
         -  két tanú együttes jelenlétében aláírja, vagy
         -  ha azt már aláírta, az aláírást két tanú előtt a magáénak ismeri el, és a végrendeletet mindkét
            esetben a tanúk is - e minőségük feltüntetésével aláírják; vagy
         -  aláírja és akár nyílt, akár zárt iratként a közjegyzőnél - végrendeletként feltüntetve - személyesen
            letétbe helyezi.
c)    A több különálló lapból álló írásbeli magánvégrendelet csak akkor érvényes, ha minden lapját ellátták
       folyamatos sorszámozással, továbbá a végrendelkező és - ha a végrendelet érvényességéhez tanúk
       alkalmazása szükséges - mindkét tanú aláírásával.

Az írásbeli magánvégrendelet tanúja vagy más közreműködő személy, illetőleg ezek hozzátartozója javára szóló juttatás érvénytelen, kivéve, ha a végrendeletnek ezt a részét az örökhagyó sajátkezűleg írta és aláírta. A tanú, illetőleg a hozzátartozója részére szóló juttatás akkor sem érvénytelen, ha a végrendelkezésnél - rajta kívül - két tanú működött közre.

Szóbeli végrendeletet az tehet, aki életét fenyegető rendkívüli helyzetben van, és írásbeli végrendeletet egyáltalán nem vagy csak jelentékeny nehézséggel tehetne. A szóbeli végrendelet akkor érvényes, ha a végrendelkező két tanú együttes jelenlétében a tanúk által értett nyelven végakaratát egész terjedelemben szóval előadja, és ez alkalommal kijelenti, hogy szóbeli nyilatkozata az ő végrendelete.

A szóbeli végrendelet hatályát veszti, ha az örökhagyó a szóbeli végrendelkezés feltételéül szolgáló helyzet megszűnése után megszakítás nélkül legalább három hónapon át nehézség nélkül alkothatott volna más alakban végrendeletet.

Végrendelkezéssel kapcsolatos jogkérdésével irodánkhoz online tanácsadói rovatunkon keresztül is fordulhat.

Jogi képviseletre, megbízható ügyvédre van szüksége?

Kérjen konzultációs időpontot a +36 30 914 18 91-as telefonszámon.